Nasadenie vozidla TATRA PHOENIX 8×8 pre účely civilnej ochrany v Nemecku

Nový špeciál TATRA PHOENIX 8×8 pre účely civilnej ochrany v Nemecku je spoločným projektom nemeckého dealera vozidiel značky TATRA, ktorým je firma Metallbau & Fahrzeughandel GERHARD FRIEDRICH, a havarijné zásahové jednotky, ich spoločným zriaďovateľom sú Spolková republika Nemecko a pobrežné spolkové zeme.

Prehliadnuť  fotky

Vozidlo, ktoré bolo tejto jednotke predané 8. októbra 2013, bude slúžiť na nemeckom pobreží pri likvidácii nehôd s únikom škodlivých látok. Svoju výkonnosť bude môcť tiež preukázať v Dolnosaskom zemskom podniku pre vodné hospodárstvo a ochranu pobrežia a prírody (NLWKN – Niedersächsicher Landesbetrieb für Wasserwirtschaft, Küsten- und Naturschutz).

Nástavba a konštrukcia tohoto vozidla boli pre tento projekt špeciálne upravený. Podvozok vychádza z nového modelu TATRA PHOENIX, ale svoju výbavou a niektorými dôležitými technickými detailami sa od sériovej produkcie firmy TATRA TRUCKS odlišuje.

„Ide o prvú verejnú zákazku v Spolkovej republike Nemecko, v ktorej nákladné vozidlo značky TATRA tak významne vyniklo medzi ostatnou konkurenciou,“ konštatoval vedúci predaja dealera Lars Friedrich, ktorý bol za celý projekt zodpovedný. Dodal, že u tohoto vozidla bol braný zvláštny zreteľ hlavne na to, aby bolo možné jeden model nákladného automobilu kombinovať s viac  možnosťami jeho nasadenia v teréne. Vďaka dlhodobej dobrej spolupráci s výrobcom vozidla spoločnosťou TATRA TRUCKS a.s. sa podarilo postaviť vozidlo, ktoré v sebe spojuje jedinečný podvozok, komponenty vojenských špeciálov a mnoho ďalších prvkov špeciálnej výbavy.

Firma Metallbau & Fahrzeugshandel, dealer spoločnosti TATRA TRUCKS v Nemecku, je presvedčená, že tento model zvládne svoju prácu na jedničku, a to i pri náročných podmienkach, ktoré panujú v pobrežných oblastiach Nemecka. Malú ukážku výkonnosti vozidla TATRA PHOENIX s nástavbou Palfinger mohli zamestnanci podniku NLWKN a členovia havarijnej zásahovej jednotky zahliadnuť 8. októbra 2013 pri jeho nasadení v nemeckom povrchovom dole na hnedé uhlie v regióne Garzweiler. Táto lokalita je svojou povahou a piesočnatým terénom podobná pobrežným oblastiam Nemecka. Jedná sa o terén, jeho bežné vozidlá konkurenčných výrobcov už nedokážu prejsť. Možno tedy povedať, že sa jedná o  pravú prevádzku pre vozidlá značky TATRA, k ich silným stránkam patrí predovšetkým výnimočná priechodnosť náročným terénom.

Behom ukážok viezlo vozidlo TATRA PHOENIX 8×8 okrem nakladacieho žeriavu, hákového nakladača a hydraulického navijaku tiež naloženú plošinu. Vozidlo iste prešlo  terénom, v ktorom boli vyjazdené hlboké koľaje od dumprov a to i kolmo cez  ne.

V spacej  kabíne vozidlo TATRA PHOENIX muselo lôžko ustúpiť špeciálnym vstavaným častiam, požadovanej doplňkovej elektrickej výbave a tretiemu sedadlu, z neho je možné pohodlne obsluhovať špeciálne signalizačné zariadenie a ktoré je pohodlné i pre ludí vyššieho vzrastu. Špeciálne signalizačné zariadenie od firmy Hänsch je potom jedno z prvých, ktoré sa do nákladných automobilov s prepínacou funkciou žltého a modrého svetla inštalované. Bohatou elektrovýbavu dodala spoločnosť Bosch Degeling, ktorá potvrdila svoju  povesť špecialistu na elektronické zariadenie.

Pri výrobe tohoto špeciálneho vozidla sa nemecký dealer vozidiel TATRA firma Metallbau & Fahrzeughandel GERHARD FRIEDRICH spoľahol na odborníkov na špeciálne nástavby. Firma potom v svojom zázemí vyrobila špeciálne konštrukčné riešenie, ktorá pre vozidlá TATRA PHOENIX nie sú na bežnom trhu k dispozícii. Vedúci konštrukčného oddelenia Maik Friedrich bol zodpovedný za úpravy na tomto modele. Zvláštnu pozornosť musel venovať vedľa vzhľadu tiež požiadavku na dlhú životnosť celej konštrukcie. Maik Friedrich v tejto súvislosti hovorí o kvalite, nie o kvantite. „To je presne to, čo od konkurencie odlišuje nielen spoločnosť TATRA TRUCKS, ale i nás. Kvalita nie je náhoda. TATRA má väčší potenciál, než sú si jej konkurenti ochotní pripustiť. Vozidlá spoločnosti TATRA TRUCKS sú tým pravým a jediným kráľom terénu. S nákladnými vozidlami značky TATRA nájdeme cestu i tam, kde ani žiadna nie je. TATRA prejde všetkým, TATRA dôjde všade,“ hovorí iste Gerhard Friedrich.

O nemeckom dealerovi Metallbau & Fahrzeughandel GERHARD FRIEDRICH

Firma Metallbau & Fahrzeughandel GERHARD FRIEDRICH je oficiálnym predajcom vozidiel TATRA od roku 2000 a opiera sa o viac než štyridsať ročné skúsenosti s nákladnými automobilami tejto značky. Riaditeľ spoločnosti Gerhard Friedrich bol v minulosti spoluzodpovedný za montáž špeciálnych nástavieb na podvozky značky TATRA.

Fofogaléria: