TATRA na Queensland Mining & Engineering Exhibition

Austrálsky díler vozidiel značky TATRA Offroad Trucks Austrália sa tradične prezentuje na jednej z najväčších ťažiarskych výstav na svete. Predstavené sú ťažobné vozidlá TATRA PHOENIX 8×8 a T815-7, 8×8 s výtlačným systémom.

Výstava nesúca názov Queensland Mining & Engineering Exhibition sa koná v Mackay, Queensland, v termínu 22. – 24. 7. 2014.

Tatrovky používané ťažobnými a stavebnými spoločnosťami v Austrálii sú veľmi obľúbené, ako pre svoju spoľahlivosť, tak pre svoje terénne schopnosti. Vozidlo TATRA PHOENIX 8×8 je vybavené kvapalinou chladeným šesťvalcom Paccar MX s automatickou prevodovkou Allison a korbou VS-Mont s objemom 18m3. Kvôli plneniu bezpečnostných predpisov je vozidlo vybavené ochranným rámom spĺňajúcim predpisy ROPS/FOPS.

Civilná verzia „sedmičkovej rady“, známe predovšetkým z vojenských alebo hasičských aplikácií, v konfigurácii náprav 1 predá a 3 zadné, z toho posledná náprava riaditeľná, malo svoju premiéru na výstave BAUMA 2013. Je vybavené tatrováckym vzduchom chladeným motorom o výkone 325 kW a automatickou šesťstupňovou prevodovkou Allison a elektrickým retardérom Telma. Ochrana posádky podľa predpisov ROPS/FOPS je v tomto prípade integrovaná v streche kabíny. Nástavba – korba sa výtlačným zariadením Fliegl bez nutnosti sklopenia – môže pohodlne a efektívne fungovať i v podzemných priestoroch.

Oba exponáty slúžia síce k prevozu štrku, kamenia, piesku či iných materiálov. Tatrovky však fungujú v Austrálii i ako servisné vozidlá – postrekovače, cisterny pre doplňovanie pohonných hmôt a mazív, plošiny pre rozvoz náhradných dielov atď.

Fotogaléria: