Spoločnosť TATRA TRUCKS tamer vypredala ročnú kapacitu výroby

Ostáva voľných 30 až 50 kusov, ktoré je možné  tento rok vyrobiť. Výrobná kapacita kopřivnickej automobilky TATRA TRUCKS je pre tento rok takmer vypredaná. Plán na rok 2014 počítal s predajom 760 a výrobou 735 kusov vozidiel.

Tento počet je v zásadne už uzatvorenými zmluvami vyčerpaný a automobilka plánuje jeho navýšenie o niekoľko desiatok vozov nad rámec pôvodného výrobného plánu.

„Pretože TATRA TRUCKS podľa novej stratégie vyrába všetke vozidlá na konkrétnu zákazku, nie však na sklad, a priebežná doba výroby bola skrátená oproti predošlým rokom na súčasných približne 12 až 13 týždňov, do Vianoc už TATRA TRUCKS môže prijímať  zákazky i vzhľadom k dodacím termínom komponentov iba na 30 až 50 vozidiel,“ uvádza generálny riaditeľ Peter Karásek. Prekročenie pôvodných plánov automobilka naznačila už na začiatku apríla, keď  informovala o rekordných predajoch za jún a oznámila navýšenie očakávaných tržieb z 2,8 mld. Kč na 3 mld. Kč.

Z hľadiska výroby nových áut je TATRA TRUCKS prevážne exportérom. „Prevažná väčšina produkcie je určená na vývoz, či sa už jedná o kompletné vozy či CKD sady dielov určených k finálnej montáži v cieľovom mieste dodávky,“ upresňuje predseda predstavenstva a obchodný riaditeľ Peter Rusek.

Zlepšujúci sa stav podniku dokladá i rejting medzinárodnej agentúry Coface. Ten hodnotí TATRA TRUCKS a.s. známkou 6 bodov z 10 maximálne možných, čo značí nízku úroveň rizika úverového zlihania partnera a zároveň doporučuje pre dodávateľa maximálny otvorený kredit na 1 dodávateľa v objeme 2,5 mil EUR pri splatnosti 60 dní. Ešte pred rokom bola pritom Tatra hodnotené ako partner s veľmi vysokým rizikom s doporučením platieb za materiál dopredu.