Vojenské a hasičské špeciály TATRA v Brne

TATRA TRUCKS sa so svojimi špeciálmi určenými pre armádne použitie a pre potreby hasičských záchranných zborov účastní Medzinárodného veľtrhu obranných technológií IDET a Medzinárodný veľtrh požiarnej a bezpečnostnej techniky PYROS/ISET.

Obe výstavy prebehnú v Brne v dňoch 22. až 24. mája 2013. Vojenská technika bude v expozícii spoločnosti TATRA TRUCKS v pavilóne P tradične zastúpená „sedmičkovou radou“, tentokrát v podobe hákového nakladače T815-7, 8×8 a podvozku T815-7, 4×4 s tatrováckym, vzduchom chladeným vznetovým motorom o výkonu 325 kW. Nebude chýbať ani ťažké vyprosťovacie vozidlo kolesových taktických prostriedkov T815-7, 8×8 Mammut, ktoré budú môcť návštevníci vidieť na voľnej ploche pred pavilónom P.

Svoju premiéru na výstavách IDET/PYROS/ISET zažije taktiež nový model TATRA PHOENIX. Ten sa na vojenskom IDETu predstaví v konfigurácii 6×6, valník, v „kaki barve“ ako tzv. „COTS vozidlo“. Skrátka COTS, commercial-of-the-shelf, predstavuje označenie pre vozidlá s minimálnymi úpravami oproti sériovému prevedeniu, čo pre užívateľa v rámci logistických celkov znamená významné úspory ako v rámci nadobúdacej ceny, tak i úspory prevádzkových nákladov.

Pre potreby hasičských záchranných zborov je pripravená cisternová automobilová striekačka CAS 20 na podvozku TATRA PHOENIX v konfigurácii 4×4, s dlhou, posádkovou kabínou. Tatrovácke podvozky umožňujú, vďaka nezávisle vzduchom odpruženým nápravám, hasičským špeciálom vysokej prepravnej rýchlosti v teréne i na ceste, poskytujú vysoký prepravný komfort posádke a chráni nákladné nástavby. Vozidlo je vybavené 13litrovým motorom Paccar MX s výkonom 265 kW, 16stupňovou manuálnou prevodovkou ZF, pričom k dispozícii je i automatická prevodovka AS Tronic, s šesť stupňovým prevodom TATRA 1.30 TR s prevodovým koeficientom 1,28. Nástavba, zhotovená Továrnou hasící techniky v Poličce, je vyrobená z ľahkých hliníkových profilov. Nesie nádrže na vodu o objeme 4 000 litrov a na penu o objeme 260 litrov. Samozrejmosťou hasičských nástavieb THT je kvalitné čerpadlo o menovitom prietoku 3 000 litrov/min a tlaku 1,0 MPa pri nízkotlakom hasení a 250 litrov/min a tlaku 4,0 MPa pri vysokotlakom hasení. So zásahovými operáciami pomáha osvedčený systém THTronic pre riadenie hasičských nástavieb, ktorý umožní komfortnú a bezpečnú obsluhu, združenie viacerých pracovných operácií do jedného úkonu a zabráni prevedeniu konfliktných alebo nebezpečných úkonov. Túto novinku môžu návštevníci vidieť v stánku spoločnosti THT Polička v pavilóne Z.

Druhým exponátom v expozícii spoločnosti THT bude cisternová automobilová striekačka CAS 30 na podvozku TATRA 815-7, 6×6 s tatrováckym, vzduchom chladeným motorom, prevodovkou a zostupným prevodom vlastnej výroby a nástavbou s 9000 litrovou nádržou. Vozidlo má pre svoju celkovú výšku, možnosť zvýšenia či zníženia svetlej výšky a brodivosť 1200 mm vhodné do najťažších terénnych podmienok a býva preto taktiež často využívané ako špeciál pre hasenie lesných požiarov.

Fotogaléria