TATRA 815 BUGGYRA vyrazila na Dakar

A ide sa! Dnešné novembrové odpoludnie bolo na tatrováckom skúšobnom okruhu v znamení oficiálneho slávnostného odjazdu úplne nového závodného špeciálu TATRA 815 BUGGYRA na Rallye Dakar 2014.

Pilot špeciál Martin Kolomý, Buggyra team v čele s ďalším pretekárom Davidom Vršeckým a zástupcovia spoločnosti TATRA TRUCKS oficiálne „vypravili“ Fat Boye, ako závodný špeciál Buggyra pomenovali, už na 35. ročník dakarské rallye. Táto tradičná maratónska súťaž štartuje už 5. januára 2014 v argentínskom meste Rosario a skončí zhruba po 8 000 km 18. januára 2014 v Valparaisu v Čile.

Nová závodná tatrovka prešla vývojom, na ktorom sa spoločne podieľali tatrovácki konštruktéri a Buggyra, najmä   práve Martin Kolomý, ktorý poskytol technickému riaditeľovi koprivnickej automobilky Radomíru Smolkovi tu najcennejšiu a najpresnejšiu spätnú väzbu. Na základe jeho podnetov  došlo k zlepšeniu odpruženia kabíny, bŕzd a riadenia.

Čo sa konštrukcie tíka, závodný  špeciál TATRA 815 BUGGYRA vychádza z sériove vyrábaných vozov, najmä pokiaľ  ide o konštrukciu  podvozku, nápravy a prídavný prevod, ktorý sa inak štandardne montuje do vozidiel značky TATRA PHOENIX. Motor Gyrtech dosahuje výkonu zhruba 950 koní, podvozok bol oproti štandardu predĺžený. Prevodovku dodala spoločnosť ZF. Veľkou novinkou je predná náprava vybavená kotúčovými brzdami, pre ktorú je dakarská rallye tím najextrémnejším testom pred zavedením do sériovej výroby vozidiel.

Podľa Radomíra Smolku „Fat Boy na prvú päťku má.“  Jeho slova potvrdzuje i najúspešnejší český jazdec posledných dvoch ročníkov Rallye Dakar Martin Kolomý, ktorý o svojom špeciále  prehlásil, že „je to najlepší auto, s ktorým šiel.“  Verme, že výsledkov umu tatrováckych inžinierov a Martinu Kolomému bude šťastie na Rallye Dakar 2014 priať a že TATRA 815 BUGGYRA bude dôvodom pre veľkú oslavu práce oboch tímov.

Ak účastníci, tak fanúškovia motoristických maratónskych súťaží vedia, že dojsť do cieľa medzi prvými vyžaduje nielen špičkové vozidlo, ale i veľkú mieru predvídavosti a šťastia. Neostáva teda  nič iného, než popriať Martinu Kolomému a tatrováckom špeciále hodne šťastia!

Fotogaléria