Ohliadnuť sa za Rallye Dakar 2014

Víťazom najťažšom  rallye sveta sa stal Rus Andrej Karginov na Kamazu. Ruská stajňa  Kamazu obsadila temer  všetky najvyššie  priečky. Ich nadvládu narušil len  Holanďan De Rooy na Ivecu, ktorý po napínavom súboji nakoniec nezopakoval víťazstvo z roku 2012, skončil druhý. Tatrovky sa nestratili, napriek tomu, že  pôvodné ambície boli vyššie.

36. ročníka  najťažšej rallye sveta sa  v tomto roku zúčastnilo osem závodných tímov na strojoch značky TATRA. Do cieľa ich dorazilo šesť. Najúspešnejším pilotom bol Aleš Loprais sa svojou  Kráľovnou, ktorý ukoristil dve etapové víťazstva, celkove mu patrí  šiesta  priečka. „Aleš patrí do svetovej špičky medzi jazdcami a top trojky v  dunách. V rýchlych etapách síce trochu strácal, ale keď  prišli na radu piesky a duny, patril medzi top jazdcov. Sem ale presvedčený, že by dosahoval rovnakých výsledkov i s trambusovým prevedením,“ komentoval tohoročný výkon Aleš Lopraise na špeciálnom Jamalu technický riaditeľ spoločnosti TATRA TRUCKS Radomír Smolka. Kazach Artur Ardavičus z Bonver Dakar Project tímu došiel 14., jeho stajňový  kolega Tomáš Vrátný 17., Jan Tománek z InstaForex Loprais tímu o priečku za ním. Najlepšie české umiestnenie v juhoamerickej verzii Rallye Dakar, ktoré vlani zaistil Martin Kolomý, však prekonané  nebolo. Martinovi  Kolomému sa toho roku  bohužiaľ závod nepodarilo dokončiť. Jeho Fatboyi, závodnému špeciálu T815 s trambusovou kabínou, sa nevyhli  technickým problémom a TATRA BUGGYRA Racing tím po ťažko zvažovaní zo závodu odstúpil k vôli bezpečnostným rizikám súvisiacimi s poškodenou  nápravou  po nezavinenej  nehode.

„V tomto roku sa  nám do cieľa  nepodarilo dôjsť kvôli technickým problémom , ale bolo to pre nás, pre  nováčikov  na Dakaru veľké ponaučenie,“ podotkol k účasti na rallye manažér Buggyry Jan Kalivoda a dodal, „keď začínal projekt BUGGYRA, tak prvá sezóna bola také katastrofická, ale rok na to sme v ťahačoch vyhrali prvý titul majstra Európy. Nechajme sa prekvapiť, aké pokračovanie bude mať projekt Dakar.“ Celý TATRA BUGGYRA RACING tým si zo závodu odnáša veľa skúseností a technické poznatky, ktoré sú cenné i pre spoločnosť TATRA TRUCKS. Rallye Dakar je tou najostrejšou skúškou továrenskej techniky. Spolupráca s BUGGYROU zaisťuje kopřivnickej  automobilke kontinuálny prísun technických poznatkov a návrhov na inováciu, ktoré spoločnosť  súčasne integruje do konštrukcíí svojich sériove vyrábaných vozov..

Spoločnosť TATRA TRUCKS blahopraje závodným tímom k dosiahnutému umiestneniu.

Kompletné výsledky

Fotogaléria